DOL: Match Officials for Day 30 games
31st Aug 2017 | by: GFA Communications Department

Officials for Match day Thirty (30) of the GN Bank Division One League have been announced.

Below are the Match officials for Match day Thirty (30):

Match: Achiken vs Deportivo (Sun)

Venue: Bekwai

Referee: Francis Nti

Asst 1: Joseph Oti

Asst 2: Kwame Frimpong

4th Ref: Prosper Acquah

Match Commissioner: Osei Kwadwo

 

 

Match: Nzema Kotoko vs BYFA (Sun)

Venue: Azuleloanu

Referee: Daniel Blabber

Asst 1: K.A. Hyppo

Asst 2: Michael Gyan

4th Ref: Hayford Adehe

Match Commissioner: S.K. Baah

 

Match: King Faisal vs Dunkwa (Sun)

Venue: Kumasi

Referee: Ali Mohammed

Asst 1: Pascal Mawusi

Asst 2: Abraham Fosu

4th Ref: Akuffo Yirenkyi

Match Commissioner: Opoku Acheampong

 

Match: New Edubiase vs FC Samartex (Sat)

Venue: Bekwai

Referee: Jacob Asafuah

Asst 1: Ebenezer Darko

Asst 2: Moses Keti

4th Ref: Richard Owusu

Match Commissioner: Joseph Yeboah Acheampong

 

Match: Eleven Wise vs Fijai Real United (Sun)

Venue: Essipon

Referee: Dzomeku Bello

Asst 1: Yao Yevu

Asst 2: Klu Emmanuel

4th Ref: Eso Morrison

Match Commissioner: Adjei Kane

 

Match: Karela vs Gold Stars (Sun)

Venue: Anyinase

Referee: Wiseman Ghansah

Asst 1: Nii Kotey Kotei

Asst 2: Paul Deyegbe

4th Ref: Prince Coffie

Match Commissioner: James Adjei

 

Match: Wassaman vs Hasaacas (Sat)

Venue: Tarkwa

Referee: Prince Tawiah

Asst 1: Samuel Owusu

Asst 2: Kusi A. Samuel

4th Ref: Bashiru Dauda

Match Commissioner: K.E. Saed

 

Match: Unistar Academy vs Proud United (Sun)

Venue: Kasoa

Referee: Michael Sackitey

Asst 1: Confidence Marquaye

Asst 2: Charle Abloh

4th Ref: Isaac Brobbey

Match Commissioner: Sowah Ghartey

 

ZONE THREE

Match: Amidaus Professionals vs Danbort (Sat)

Venue: Tema

Referee: Selorm Y. Bless

Asst 1: Stephen Balanguena

Asst 2: Emmanuel Awutey

4th Ref: Richard Kumedzro

Match Commissioner: J.Y. Danquah

 

Match: Vision FC vs Dynamo FC (Sat)

Venue: Amrahia

Referee: Dickson Wellington

Asst 1: Seth Abletor

Asst 2: Saviour Amevor

4th Ref: Peter A. Tei

Match Commissioner: Felix Adjetey Sowah

 

Match: Sporting Mirren vs Heart of Lions (Sun)

Venue: MATS Teshie

Referee: Emmanuel Graham

Asst 1: Diewuo Daniel

Asst 2: Amegbetor Moses

4th Ref: Isaac Brobbey

Match Commissioner: J.A. Odoom

 

Match: Uncle T United vs Kotoku Royals (Sun)

Venue: Prampram

Referee: Philip Yeboah

Asst 1: Mohammed Lawal

Asst 2: Frank Kokoti

4th Ref: Dan K. Nsiah

Match Commissioner: Franklyn Caeser

Match: Dreams vs Mighty Jets (Sun)

Venue: Dawu

Referee: Isaac Osei

Asst 1: Gabriel Boateng

Asst 2: Prosper Avinou

4th Ref: Noble Koomson

Match Commissioner: Richard Osei Yaw

 

Match: Okyeman Planners vs Nania (Sun)

Venue: Tafo

Referee: Daniel Anane

Asst 1: Cosmos Amoah

Asst 2: Ebenezer Darko

4th Ref: Redeemer Attipoe

Match Commissioner: Dominic O. Anane

 

Match: Zein vs Okwawu United (Sun)

Venue: Pantang

Referee: Mathew Ayisu

Asst 1: Gilbert A. Mensah

Asst 2: Albert Hammond

4th Ref: James Taylor

Match Commissioner: Anim Nyarko

 

Match: Young Wise vs Phar Rangers (Sun)

Venue: Zaytuna park

Referee: Ebenezer Tetteh

Asst 1: Tanko Ayura

Asst 2: Isaac Odoom

4th Ref: Paul Dadzie

Match Commissioner: W.L  Quaye



Share this article