Division One
06th Apr 2017 | by: GFA Communications Department
DOL: Match Officials for Day 8 games

Officials for Match day Eight (8) of the GN Bank Division One League have been announced.

Below are the Match officials for Match day three (8):

ZONE ONE

Match: Berekum Arsenal vs Mpuasuman (Sat)

Venue: Berekum

Referee: Richmond Antwi

Asst 1: Cephas Ballow

Asst 2: Prince O. Ansah

4th Ref: Boniface Anwulo

Match Commissioner: Collins Adu

GFA Cameraman: Arthur Williams

 

Match: Bofoakwa vs RTU (Sun)

Venue: Sunyani

Referee: David Kumah

Asst 1: Frank Kokoti

Asst 2: Prosper Avinou

4th Ref: Dan O. Appiah

Match Commissioner: Nana K. Opare

GFA Cameraman: Arthur Williams

 

Match: Dark Horses vs W. Nea Salamina (Sat)

Venue: Wa

Referee: Seth Zigah

Asst 1: Alhassan Rahuf

Asst 2: Alhassan Abdulai

4th Ref: Mohammed Tamimu

Match Commissioner: Abubakar Ganiyu

GFA Cameraman: Mohammed Salis Adam

 

Match: Guan United vs Tamale Utrecht (Sun)

Venue: Tamale

Referee: Tampuri Emmanuel

Asst 1: Tijani Mohammed

Asst 2: Ndego Abraham

4th Ref: Aduntera Jacob

Match Commissioner: J.B. Yakubu

GFA Cameraman: Saani Shamuna

 

Match: Steadfast vs Techiman City (Sat)

Venue: Tamale

Referee: Atuah Mathew

Asst 1: Aduko Robert

Asst 2: Yusuf Abdul Kadir

4th Ref: Nankani Morris

Match Commissioner: Alice Ayinne

GFA Cameraman: Saani Shumuna

 

 

Match: Eleven Wonders vs Glory Stars (Sun)

Venue: Techiman

Referee: Christopher Asante

Asst 1: Lawal Mohammed

Asst 2: Mawuli Mortey

4th Ref: Noble Koomson

Match Commissioner: Awudu Djan

GFA Cameraman: Samuel Dzimedo

 

Match: Unity FC vs Paga Japan Stars (Sat)

Venue: Bechem

Referee: Emmanuel Eshun

Asst 1: Diana Kpieongyi

Asst 2: Iddrisu Ishahaque

4th Ref: Anvia Jamal Mar

Match Commissioner: Andrew Derry

GFA Cameraman: Assaw Ernest

 

Match: Kintampo FC vs BA United (Sat)

Venue: Techiman

Referee:Mahama Ewuntoma

Asst 1: Mohammed Ishahaque

Asst 2: Alhassan Rahuf

4th Ref: Alhassan A. Hafiz

Match Commissioner: Amin Adams

GFA Cameraman: Samuel Dzimedo

 

ZONE TWO

Match: Achiken FC vs Hasaacas (Sat)

Venue: Bekwai

Referee: Samuel Lee Lee

Asst 1: H.A. Hyppo

Asst 2: Atsu Dogbey

4th Ref: Anthony A. Opai

Match Commissioner: Leonard Yeboah

GFA Cameraman: Kwaku Kwaning

 

Match: Asokwa Deportivo vs Gold Stars (Sat)

Venue: Kumasi

Referee: Edward Annan

Asst 1: Abraham Fosu

Asst 2: Bless Awadzi

4th Ref: Albert Sackey

Match Commissioner: Mike Amedior

GFA Cameraman: Isaac Nyarko

 

Match: BYFA vs FC Samartex (Sun)

Venue: Bekwai

Referee: Prince Coffie

Asst 1: Paul Deyegbe

Asst 2: Joseph Obeng

4th Ref: Abaraham Tetteh

Match Commissioner: Nicholas Djomoah

GFA Cameraman: Isaac Nyarko

 

Match: King Faisal vs New Edubiase (Mon)

Venue: Kumasi

Referee: Obed Danquah

Asst 1: Cosmos Amoah

Asst 2: Moses Keti

4th Ref: Bright Amedonu

Match Commissioner: Paul Ayamba

GFA Cameraman: Isaac Nyarko

 

Match: Nzema Kotoko vs Eleven Wise (Sun)

Venue: Tarkwa

Referee: Asiedu A. Patrick

Asst 1: Seth Okyere

Asst 2: Suleman Mohammed  

4th Ref: Prince Tawiah

Match Commissioner: M.N. Mohammed

GFA Cameraman: John Afful

 

Match: Proud United vs Fijai Real United (Sun)

Venue: Swedru

Referee: Akudzi Martin

Asst 1: Dusu Charles

Asst 2: Afetogbor Kodjo

4th Ref: Bright Apeamenyo

Match Commissioner: G.K. Togbolo

GFA Cameraman: Gabriel Bentum Mensah

 

Match: Unistar Academy vs Karela United (Sun)

Venue: Kasoa

Referee: Ebenezer Ofori

Asst 1: Dawutey Matinson

Asst 2: Charles Abloh

4th Ref: Abraham Opoku

Match Commissioner:  A.K.M. Oliver

GFA Cameraman: Frank Hemans

 

Match: Wassaman United vs Dunkwa United (Sat)

Venue: Tarkwa

Referee: Isaac Abotsi

Asst 1: Isaah K. Owusu

Asst 2: Isaac Nyamekye

4th Ref: Adane David

Match Commissioner: M.E. Fletcher

GFA Cameraman: John Afful

 

ZONE THREE

Match: Sporting Mirren vs Uncle T Utd (Sat)

Venue: MATS Park

Referee: Dickson Wellinton

Asst 1: Seth Abletor

Asst 2: Saviour Amevor

4th Ref: Serge H. Kongai

Match Commissioner: M.N Ayeh

GFA Cameraman: Emmanuel Assan

 

Match: Vision FC vs Dreams FC(Sat)

Venue: Amrahia

Referee: Emmanuel Ansah

Asst 1: Pascal Mawusi

Asst 2: Ofosuhene Korankyi

4th Ref: Akuffo Yirenkyi

Match Commissioner: J.F Mensah

GFA Cameraman: Labran Mohammed

 

Match: Young Wise vs Planners FC (Sun)

Venue: Zaytun Park

Referee: Ben Aidoo

Asst 1: Sherif K. Duah

Asst 2: Dominic Tandoh

4th Ref: Moses Tandoh

Match Commissioner: J.Y. Acheampong

GFA Cameraman: Joseph Biney

 

Match: Zein FC vs Heart of Lions (Sun)

Venue: Pantang

Referee: Dan Abora Abora

Asst 1: Joshua Fynn

Asst 2: Ismael Acquah

4th Ref: Isaac Acquah

Match Commissioner: E.K Asante

GFA Cameraman: Labran Mohammed

 

Match: Amidaus Prof. vs Okwahu United (Sat)

Venue: Tema

Referee: Festus A. Ofori

Asst 1: Solomon A. Adjei

Asst 2: Benjamin Amissah

4th Ref: Oppong A. Daniel

Match Commissioner: Thomas Nunoo

GFA Cameraman: Joseph Biney

 

Match: Danbort vs Nania (Sat)

Venue: Nungua

Referee: Augustin Sark

Asst 1: Daniel E. Akoto

Asst 2: F. Bondzie Arthur

4th Ref: Don Quansah

Match Commissioner: Samuel Quaye

GFA Cameraman: Bright Kutordzor

 

Match: Dynamos vs Kotoku Royals (Sun)

Venue: Ho

Referee: Godwin Tordzro

Asst 1: P.P. Osei

Asst 2: Benjamin Ofori

4th Ref: Godwin Kpodo

Match Commissioner: Francis Dugbatse

GFA Cameraman: Ice Michael

 

Match: Phar Rangers vs Mighty Jets (Sun)

Venue: Dawu

Referee: Dan Dorgbetor

Asst 1: Papala Patrick

Asst 2: Kusi Samuel

4th Ref: Ali Musah

Match Commissioner: A. Annan Lomotey

GFA Cameraman: Lord Y. Yeboah



Share this article

Fixtures
Results
20th Aug 2017
Eleven Wonders 2 - 1 Kintampo FC
20th Aug 2017
Proud United 1 - 0 Wassaman United
20th Aug 2017
FC Samatex 1 - 0 Unistar Academy
20th Aug 2017
Phar Rangers 8 - 0 Zein FC
More