Division One
13th Apr 2017 | by: GFA Communications Department
DOL: Match Officials for Day 9 games

Officials for Match day Nine (9) of the GN Bank Division One League have been announced.

Below are the Match officials for Match day three (9):

ZONE ONE

Match: Mpuasuman vs Dark Horses (Sat)

Venue: Berekum

Referee: M.B Abdul Rashid

Asst 1: Abeata James

Asst 2: Alhassan Suleman

4th Ref: Mohammed A. Salam

Match Commissioner: Nana Boamah Darko

 

Match:  RTU vs Steadfast    (Sun)

Venue: Tamale

Referee: Eric O. Prempeh

Asst 1: Yamunu Sulemana

Asst 2: Emmanuel Opoku

4th Ref: Juliet Appiah

Match Commissioner: James Mornah

 

Match: Paga Japan Stars vs Berekum Arsenals

Venue: Tamale Utrecht Park

Referee: David Kumah

Asst 1: Prince O. Ansah

Asst 2: Jones A. Boateng

4th Ref: Thomas Alibo

Match Commissioner: M.I Salisu

 

Match: Techiman City vs Unity FC

Venue: Techiman

Referee: Mohammed Taufik

Asst 1: Salaudeen Suleman

Asst 2: Mrley Asigbi

4th Ref: Musah Mubarak

Match Commissioner: Abdulai Ishahaku

 

 

Match:   W. NEA Salamina vs Eleven Wonders (Sat) 

Venue: Dormaa

Referee: Sintuo Iyasu

Asst 1: Dakura Sologo

Asst 2: Alhassan Mohammed

4th Ref: Mahama Adam

Match Commissioner: Sah Joachin

 

 

Match: Utrecht vs BA United (Sun)

Venue: Utrecht Park

Referee: Alex Akugri

Asst 1: Peter Dausa

Asst 2: Eric Ndebugri

4th Ref: Jonathan Ayeni

Match Commissioner: Fuseini Ibrahim Hashiru

 

Match: Glory Stars vs Guan United (Wed)

Venue: Sunyani

Referee: Daniel K. Nsiah

Asst 1: Hussein  Ibrahim

Asst 2: Prosper Avinou

4th Ref: Philip Yeboah

Match Commissioner: Mohammed Alhassan

 

 

Match: Bofoakwa vs Kintampo FC  ( Outstanding)

Venue: Sunyani

Referee: Alphonse Atiapa

Asst 1: Timuah Baah

Asst 2: Francis Dogbey

4th Ref: Dondolinaa Salifu

Match Commissioner: Albert Commey

 

ZONE TWO

Match: Hasaacas vs A. Deportivo (Sun)

Venue: Essipon

Referee: Emmanuel Baah

Asst 1: Roland Addy

Asst 2: Roosevelt Tarweh

4th Ref: Dickson Wellington

Match Commissioner: Hannah Benning

 

Match: Karela vs Achiken (Sun)

Venue: Anyinase

Referee: Jones Akubiem

Asst 1: Anim Rockson

Asst 2: Isaac Asante

4th Ref: Daniel Atoubi

Match Commissioner: S.K. Baah

 

 

Match: King Faisal vs Wassaman (Sun)

Venue: Kumasi

Referee: Emmanuel Graham

Asst 1: William Azaglo

Asst 2: Adom Mutawakilu

4th Ref: Richard Antwi

Match Commissioner: Kweku Buckman

 

 

Match: New Edubiase vs Nzema Kotoko (Sun)

Venue: Bekwai

Referee: Julien Nunoo

Asst 1: E.B Quaye

Asst 2: Joseph Laryea

4th Ref: P.P. Osei

Match Commissioner: Gloria King

 

Match: Eleven Wise vs Unistar Academy (Sat)

Venue: Essipon

Referee: Safo Koranteng

Asst 1: Emmanuel Asiedu

Asst 2: Job Asare

4th Ref: Isaac Brobbey

Match Commissioner: James Adjei

 

 

Match: FC Samartex vs Dunkwa United (Sun)

Venue: Samraboi

Referee: Robert Mussey

Asst 1: Ato Yawson

Asst 2: Moses Mekpah

4th Ref: Romeo Mensah

Match Commissioner: Adjei Kane

 

 

Match: Fijai Real United vs BYFA (Fri)

Venue: Essipon

Referee: Eric Dunu

Asst 1: C.Y. Kporxa

Asst 2: Joshua Anane

4th Ref: Hayford Adehe

Match Commissioner: T.K. Aggrey

 

Match: Gold Stars vs Proud United (Sun)

Venue: Bibiani

Referee: George Kumah

Asst 1: Dei Emmanuel

Asst 2: Joseph Owusu

4th Ref: Oppong Tuah Evans

Match Commissioner: Evans O. Asiedu

 

ZONE THREE

Match: Dreams FC vs Young Wise (Sun)

Venue: Dawu

Referee: Daniel Abora Abora

Asst 1: Joshua Fynn

Asst 2: Ismael Acquah

4th Ref: Mando Mathew

Match Commissioner: A.S.K Annor

 

Match: Kotoku Royals vs Heart of Lions (Sun)

Venue: Oda

Referee: Daniel Akoto

Asst 1: Seidu Dauda

Asst 2: Issah Kwesi Owusu

4th Ref: Hasim Yakubu

Match Commissioner: E.M OsamQuaye

 

Match: Mighty Jets vs Dynamos (Sat)

Venue: MATS

Referee: Nasif A. Latif

Asst 1: A.T. Kwame

Asst 2: Amegbetor Moses

4th Ref: Jonathan Ahiadonne

Match Commissioner: Anim Nyarko

 

Match: Nania vs Phar Rangers (Sat)

Venue: Legon

Referee: Daniel Anani

Asst 1: Tanko Jibril

Asst 2: Patrick Appiah Kodua

4th Ref: Ekow E. Appiah

Match Commissioner: Franklyn Ceasar

 

Match: Uncle T vs Vision FC

Venue: Prampram

Referee: Philip A. Forson

Asst 1: Isaac Odoom

Asst 2: Isaac Acquah

4th Ref: Don Quansah

Match Commissioner: J.A Obuobisa

 

Match: Okwahu United vs Danbort

Venue: Nkawkaw

Referee: Selorm Y. Bless

Asst 1: Tefe Wisdom

Asst 2: Ametipo Isaac

4th Ref: Caleb Abotsi

Match Commissioner: Osei Kwadwo

 

Match: Planners FC vs Amidaus Professionals (Sun)

Venue: Tafo

Referee: Boakye Kobina

Asst 1: Emmanuel Bakai

Asst 2: M.M. Bashiru

4th Ref: Philip Ehurem

Match Commissioner: Agyeman Duah

 

Match: Sporting Mirren vs Zein (Sun)

Venue: MATS

Referee: Michael Sackitey

Asst 1: Festus Elletey

Asst 2: Richard Nartey

4th Ref: Joshua Samadzi

Match Commissioner: C.M Atsatsa

 



Share this article

Fixtures
25th Jun 2017
R.T.U. vs Dark Horses
25th Jun 2017
Tudu Mighty Jets vs Zein FC
25th Jun 2017
Okyeman Planners vs Dynamo FC
25th Jun 2017
Nzema Kotoko vs Unistar Academy
More
Results
24th Jun 2017
Vision FC 1 - 0 Young Wise
24th Jun 2017
Glory Stars 2 - 1 Kintampo FC
24th Jun 2017
New Edubiase 3 - 0 Asokwa Deportivo
21st Jun 2017
Glory Stars 1 - 1 W. Nea Salamina
More