Division One
13th Jul 2017 | by: GFA Communications Department
DOL: Match Officials for Day 21 games

Officials for Match day Twenty One (21) of the GN Bank Division One League have been announced.

Below are the Match officials for Match day twenty one (21):

Match: Mpuasoman  Vs Eleven Wonders (Sat)

Venue: Berekum

Referee: Thomas Alibo

Asst 1: Paul Dosu

Asst 2: Sumaila Issah

4th Ref: Maale Imgerde Ireme

Match Commissioner:  Sah Joachin

 

Match: R.T.U. Vs Unity FC (Sun)

Venue: Tamale

Referee: Luke Ayoo

Asst 1: Akisboka George

Asst 2: Akande Emmanuel          

4th Ref: Taufik Mohammed

Match Commissioner: Abubakar Kassim

 

Match: Utrecht Vs Kintampo FC (Sat)

Venue: Utrecht Acad.

Referee: Solomon Auene

Asst 1: Tijani Mohammed

Asst 2: James Attiah

4th Ref: Aduntera Jacob

Match Commissioner: Dawood A. Razak

 

Match: Glory Stars Vs B.A. United (Sat)

Venue: Sunyani

Referee: Mathew  Mawdo

Asst 1: Haruna Sumaila 

Asst 2: Endebugri Eric

4th Ref: Atuah Mathew

Match Commissioner: Amoako Williams

 

Match: NEA Salamina Vs Guan United (Sat)

Venue: Dormaa

Referee: Latif Kadir

Asst 1: Yamin Sulemana

Asst 2: Isaac O Antwi

4th Ref: Christopher Asante

Match Commissioner: Dominic Anani

 

Match: Techiman City vs Arsenals Fc (Sun)

Venue: Techiman

Referee: Isaac Osei

Asst 1: Cephas Ballow

Asst 2: K. Antwi Bosiako

4th Ref: Dan O. Appiah

Match Commissioner: Abubakar Ganiyu

 

 

Match: Bofoakwa Vs Steadfast (Sun)

Venue: Sunyani

Referee: Eric Sefa

Asst 1: Halilu Alhassan

Asst 2: Ali Timua Baah

4th Ref: Janal Anvier

Match Commissioner: Osei Kwadwo

 

ZONE TWO

Match: King Faisal Vs N. Kotoko (Sat)

Venue: Kumasi

Referee: Daniel Dorgbetor

Asst 1: Kueneboa Kodua

Asst 2: David Dogbe

4th Ref: George Kumah

Match Commissioner: Anim Nyarko

 

Match: Hasaacas Vs Proud United (Sun)

Venue: Essipon

Referee: Asante Krobea

Asst 1: Samuel Owusu

Asst 2: Seth Okyere

4th Ref: Ibrahim Abdulai

Match Commissioner: A.K.M. Oliver

 

Match: New Edubiase Vs Unistar Academy (Sat)

Venue: Bekwai

Referee: Anthony Mensah

Asst 1: Charles Hayford

Asst 2: K. Kyei Awdoh

4th Ref: Dan K. Mensah

Match Commissioner: Sampson Tabi

 

Match: FC Samatex Vs Wassaman (Sun)

Venue: Samraboi

Referee: Sakibu Salibu

Asst 1: Seidu Dauda

Asst 2: Lamini Mohammed

4th Ref: Hasim Yakubu

Match Commissioner: Joseph Adjei

 

Match: Eleven Wise vs Achiken FC (Sat)

Venue: Essipon

Referee: Baba Gbati

Asst 1: Hoenayi Simon

Asst 2: Katamani Micheal

4th Ref: Kpewo Simon

Match Commissioner: Felix A. Sowah

 

Match: Karela vs Asokwa Deportivo (Sun)

Venue: Anyinase Camp

Referee: Michael Sackitey

Asst 1: Festus Elletey

Asst 2: Richard Nartey

4th Ref: Ibrahim Ayaaba

Match Commissioner: T.K. Aggrey

 

 

Match: Goldstars vs BYFA (Sun)

Venue: Bibiani

Referee: Samdzi Joshua

Asst 1: Eric O. Addo

Asst 2: Patrick Goha

4th Ref: Patrick Addu

Match Commissioner: Moses A. Mensah

 

Match: Fijai Real United vs Dunkwa United (Sat)

Venue: Anyinase

Referee: Richard Antwi

Asst 1: Simtim Musah

Asst 2: Davor Samuel

4th Ref: Bismark Addy

Match Commissioner: Dawson Amoah

 

ZONE THREE

Match: Okwawu Utd Vs Phar Rangers (Sun)

Venue: Nkawkaw

Referee: Seth Awitor

Asst 1: Frederson Mensah

Asst 2: Adom Gilbert

4th Ref: Ferainold Naa

Match Commissioner: E.L. Adjei

 

Match: Sporting Mirren vs Vision FC (Sun)

Venue: Mats Teshie

Referee: Eric Konney

Asst 1: Emmanuel E. Arthur

Asst 2: Stephen Amenu

4th Ref: Joseph Kwofie

Match Commissioner: Samuel Quaye

 

Match: Uncle T. Vs Young Wise (Sat)

Venue: Prampram

Referee: Adane David

Asst 1: Isaac Nyamekye

Asst 2: Suleman Mohammed

4th Ref: Prince Tawiah

Match Commissioner: Frankly Ceasar

 

Match: Kotoku Royals Vs Zein FC

Venue: Oda

Referee: Moses Jawdo

Asst 1: Osagefo Rowel

Asst 2: Jasper Amenyo

4th Ref: Mathew Ayinsu

Match Commissioner: W.L. Quaye

 

Match: Dreams Vs Amidaus Professionals (Sun)

Venue: Dawu

Referee: Daniel K. Nsiah

Asst 1: Lawal Mohammed

Asst 2: Gabriel Boateng

4th Ref: Philip Yeboah

Match Commissioner: Eugene Akunor

 

Match: Planners FC Vs Danbort FC (Sun)

Venue: Old Tafo

Referee: Razak Ibrahim

Asst 1: Prosper Avinou

Asst 2: Emmanuel Dolagbedu

4th Ref: Emmanuel Otoo

Match Commissioner: Frank Agyei

 

Match: Nania FC vs Dynamos FC (Sat)

Venue: Legon

Referee: Favour Tsormana

Asst 1: Fianko Hayford

Asst 2: Job Asare

4th Ref: Safo Koranteng

Match Commissioner: Hanna Benin

 

Match: Mighty Jets vs Hearts of Lions (Sat)

Venue: Mats Teshie

Referee: Abraham Opoku

Asst 1: Charles Abloh

Asst 2: Daniel Diawuo

4th Ref: Ebenezer Ofori

Match Commissioner: J.F. Mensah



Share this article

Fixtures
29th Jul 2017
Glory Stars vs Eleven Wonders
29th Jul 2017
Tudu Mighty Jets vs Phar Rangers
29th Jul 2017
Fijai Real Utd vs Proud United
29th Jul 2017
Heart of Lions vs Zein FC
More
Results
23rd Jul 2017
Kintampo FC 2 - 0 Bofoakwa
23rd Jul 2017
Dunkwa Utd 0 - 1 FC Samatex
23rd Jul 2017
Unistar Academy 1 - 0 Eleven Wise
23rd Jul 2017
Young Wise 1 - 2 Dreams FC
More