Division One
04th Aug 2017 | by: GFA Communications Department
DOL: Match Officials for Day 25 games

Officials for Match day Twenty five (25) of the GN Bank Division One League have been announced.

Below are the Match officials for Match day Twenty five (25):

ZONE ONE

Match: Glory Stars Vs Arsenals (Sat)

Venue: Sunyani

Referee: Richmond Antwi

Asst 1: Opoku Antwi Isaac

Asst 2: Mawuli Mortey

4th Ref: Christopher Asante

Match Commissioner: Nana Opare Akuffo

 

 

Match: Utrecht Vs Dark Horses (Sat)

Venue: Tamale

Referee: Ben Smith Baah

Asst 1: Emmanuel Opoku

Asst 2: Antwi Boasiako

4th Ref: Thomas Alibo

Match Commissioner: Alice Ayini

 

 

Match: Techiman Vs RTU (Sun)

Venue: Techiman

Referee: Amadu Ibrahim

Asst 1: Issa Mumuni

Asst 2: Lamine Michael

4th Ref: Nakkpa Sofuilai

Match Commissioner: Mohammed Alhassan

 

Match: Mpuasuman Vs Steadfast (Sat)

Venue: Berekum

Referee: Matheaw Nimoor

Asst 1: Aduko R. Sunday

Asst 2: Ndeego Abraham

4th Ref: Ayoo Luke

Match Commissioner: Haruna Fuseni

 

 

Match: B.A UTD Vs Eleven Wonders (Sun)

Venue:  Sunyani

Referee: Alphonse Atiapa

Asst 1: A.T. Kwame

Asst 2: Gariba Joseph

4th Ref: Emmanuel Otoo

Match Commissioner: M. Anim Adam

 

 

Match: NEA Salamina vs Unity (Sat)

Venue: Dorman

Referee: Prince Coffie

Asst 1: David Addico

Asst 2:

4th Ref: Emmanuel Baah

Match Commissioner: K. A. Boateng

 

 

Match: Guan United vs Kintampo FC (Sun)

Venue: Tamale

Referee: Ayine Solomon

Asst 1: Anaba Ben

Asst 2: Akandee Emmanuel

4th Ref: Alex Akugri

Match Commissioner: Paul Afolandeck

 

ZONE TWO

Match: Hasaacas vs Nzema Kotoko  (Sun)

Venue: Essipon

Referee: Graham Emmanuel

Asst 1: Emmanuel Asiedu

Asst 2: Ernest Boateng

4th Ref: Michael Sackitey

Match Commissioner: E.M. Alhassan

 

 

 

Match: Dunkwa United vs Proud United (Sun)

Venue: Cape Coast

Referee: Asiedu A. Patrick

Asst 1: Seth Okyere

Asst 2: Samuel Owusu

4th Ref: George Kumah

Match Commissioner: J.A. Obuobisa

 

 

Match: Bibiani Gold Stars vs Unistars Academy (Sun)

Venue: Bibiani

Referee: Ayaba Ibrahim

Asst 1: Festus Nbangnan

Asst 2: Mumuni Fuseini

4th Ref: Umar Abubakari

Match Commissioner: Alhassan Brobbey

 

 

Match: BYFA vs Wassaman (Sun)

Venue: Bekwai

Referee: Alhassan Hafiz

Asst 1: Abdulai Mustapha

Asst 2: Mikail Fauzan

4th Ref: Abdulai M. Latif

Match Commissioner: Paul Ayamba

 

Match: Fijai Real United vs Achiken (Mon)

Venue: Anyinase CAM Park

Referee: Asante Krobea

Asst 1: Seidu Dauda

Asst 2: Suleman Mohammed

4th Ref: Adanni David

Match Commissioner: M.E. Fletcher

 

 

Match: Samatex vs Asokwa Deportivo (Sun)

Venue: Samraboi

Referee: Akudzi Martins

Asst 1: Yao Yevoo

Asst 2: Dusu Selorm

4th Ref: Eric Donkor

Match Commissioner: K. Buckman

 

 

Match: Karela vs King Faisal (Sun)

Venue: Anyinase CAM park

Referee: Gabriel Sarfo

Asst 1: Joshua Anane

Asst 2: Savior Amevor

4th Ref: C.K. Adjei

Match Commissioner: J.A. Odoom

 

 

Match: Eleven Wise vs New Edubiase (Sun)

Venue: Gyandu

Referee: Frank Tordzro

Asst 1: Akahoho John

Asst 2: Eric Mortey

4th Ref: Eric Donkor

Match Commissioner: Hannah Benin

 

ZONE THREE

Match: Okyeman Planners vs SP. Mirren (Sun)

Venue: Old Tafo

Referee: Eric O. Prempeh

Asst 1: Emmanuel Dolangbanu

Asst 2: Paul Dosu

4th Ref: Boniface Anwulo

Match Commissioner: Jacob Amegashie

 

Match: Okwawu United vs Vision FC (Sun)

Venue: Nkawkaw

Referee: Philip A. Forson

Asst 1: Emmanuel Arkafie

Asst 2: John Ansah

4th Ref: Don Quansah

Match Commissioner: Samuel Acheampong

 

Match: Nania vs Young Wise (Sun)

Venue: Legon park

Referee: Obed Danquah

Asst 1: Isaac Nyarko

Asst 2: Tanko Ayuba

4th Ref: Redeemer Attipoe

Match Commissioner: A.A. Lawal

 

Match: Dynamo FC vs Zein FC (Sun)

Venue: Ho

Referee: Daniel B. Atuobi

Asst 1: Davor Samuel

Asst 2: Isaac Asante

4th Ref: Douglas Kpoha

Match Commissioner: C.M. Atsatsa

 

Match: Mighty Jets vs Amidaus Professionals (Sun)

Venue: MATS Teshie

Referee: Sarfo Koranteng

Asst 1: Eric Obuobisa

Asst 2: Job Asare

4th Ref: Eben Ofori

Match Commissioner: Umar Teni

 

Match: Kotoku Royals vs Danbort (Sun)

Venue: Oda

Referee: George Coran

Asst 1: Papala Patrick

Asst 2: Owusu Joseph

4th Ref: Ali Musah

Match Commissioner: B. Dankwa Wilson

 

Match: Heart of Lions Phar Rangers (Sat)

Venue: Kpando

Referee: Isaac Adjanor

Asst 1: Awadzi Bless

Asst 2: Agbovi Frederick

4th Ref: Eben Mac Carthy

Match Commissioner: Andrew Tamakloe

 

Match: Dreams FC vs Uncle T United (Sun)

Venue: Dawu

Referee: Dan Abora Bora

Asst 1: Ismael Aquah  

Asst 2: M.M. Bashiru

4th Ref: Imoro Osman

Match Commissioner: Osei Kwame



Share this article

Fixtures
Results
28th Sep 2017
Techiman City 3 - 0 Glory Stars
27th Sep 2017
Bofoakwa 0 - 0 B.A. United
27th Sep 2017
Berekum Arsenals 3 - 0 Dark Horses
27th Sep 2017
Unity FC 0 - 1 Eleven Wonders
More