2016/17 MTN FA Cup launched, prelims to start next weekend
16th Mar 2017 | by: GFA Communications Department

The 2016/17 edition of the MTN FA Cup has been launched today with the preliminary stages of the competition scheduled to begin on March 22-26.

A draw was held at the M Plaza hotel in Accra on Thursday involving clubs from the Division Two and the 48 Division One clubs before they are joined by the premier league clubs in the later. 

The participating teams have been zoned according to their various regions for the preliminary round of the competition. 

The Division One League clubs will also play in the regions from where they are located.

Below are the pairings for the preliminary round of this year's competition: 


GREATER ACCRA REGION
Emmanuel City Fc vs Young wise

Emmanuel fc vs shelter force

Vision fc vs charity stars 

Sporting Mirren vs madina republicans 

Mighty jets vs Amidaus Professionals

Nania FC vs Uncle T stars 

Danbort FC vs Okwawu United 

True Democracy vs Zein Fc


EASTERN REGION 

Bepong  Believers fc vs Kotoku Royals 

Okyeman Planners vs Blue skies 

Akosombo fc vs Phar Rangers 

Mampong Unique fc Dreams fc 

Narita fc vs Akroso Royal fc 


WESTERN REGION 

Eleven Wise vs New Edubiase 

Wassaman FC vs Karela FC 

Rail Stars vs Dunkwa United 

Westlandes vs Gold Stars 

Juaboso All stars vs Samartex

Fijai Real United vs Hemanman FC

Dolphins Fc vs Enchi All stars 

Sekondi Hasaacas vs Nzema Kotoko 

 

BRONG AHAFO REGION

Techiman City FC vs NEA Salamina 

Bofoakwa vs Young Apostles 

Unity FC vs Mpuasuman FC

Top Talent FC vs BA United 

Eleven Wonders vs Paga Japan Stars 

Glory Stars vs Berekum Arsenals 

Nsoatre FC vs Reformers Fc 

D.C. United FC vs Kintampo Fc 

 

VOLTA REGION
Heart of Lions vs Dynamos FC

Area 51 FC s All Stars FC 

Home Stars vs NaDm FC

 

UPPER WEST REGION

Yasin FC vs Dark Horses 

Power Sporting Club vs 24 hours FC


CENTRAL REGION 
Effutu Great Kingdy Fc vs Unistar Academy 

Nyarkrom Youth vs Proud United 

Metro Youth FC vs Fetteh Youngsters

Windy Professionals vs Suamponman United FC


UPPER EAST & NORTHERN REGION

Guan United vs Mole National 

Garu United vs Steadfast 

Bolga Soccer Stars vs Navrongo FC 

RTU vs Sankara National 

Utrecht Academy vs STK Stars 

 

ASHANTI REGION 

Achiken FC vs Subri Royal FC 

Nacosta FC vs Asokwa Deportivo 

King Faisal vs Buffalo FC 

Atwima Mahome vs Real Shooters 

Quality FC vs BYFA 



Share this article